Czytaj więcej…"/>

Szwedzkie firmy eksperymentują z 6-godzinnym dniem pracy

fot. www.pixabay.com

fot. www.pixabay.com

Coraz więcej firm z siedzibą w Szwecji zaczyna wprowadzać 6-godzinny dzień pracy dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasowym. Wyniki innych firm, które ograniczyły 40-godzinny tydzień pracy do 30 godzin wskazują, że mniejszy wymiar czasowy wpływa na wzrost produktywności i morale pracowników.

Weteranami 6-godzinnego dnia pracy są salony Toyoty w Goetheborgu, które wprowadziły go już 13 lat temu. Teraz nowy wymiar pracy jest testowany przez firmy z najróżniejszych branż, a nawet domy spokojnej starości.

„Ośmiogodzinny dzień pracy nie jest tak efektywny, jak może się wydawać” – mówi Linus Feldt, dyrektor firmy zajmującej się produkcją oprogramowania.

„Utrzymanie koncentracji na jednym, konkretnym zadaniu przez osiem godzin jest wielkim wyzwaniem. Aby dobrze wykonać pracę, wprowadziliśmy rotację zadań i częstsze przerwy, aby dzień pracy był bardziej znośny. Ponadto, 40-tygodniowy tydzień pracy powoduje, że ciężko jest pogodzić życie zawodowe z udanym życiem prywatnym” – dodaje Feldt.

Mniejszy wymiar czasu pracy powoduje, że pracownicy są jeszcze bardziej zobowiązani do ograniczenia czasu spędzanego na czynnościach niezwiązanych z pracą, np. sprawdzaniu prywatnej poczty czy uczestnictwie w mało istotnych zebraniach, co również wpływa na wzrost ich produktywności.

Źródło: CNN

ŁT

Nie ma jeszcze komentarzy.

Zostaw opinię:

Protected by WP Anti Spam

Najnowsze