Czytaj więcej…"/>

Szwajcarzy wybierają nowy hymn kraju w… telefonicznym głosowaniu

fot. www.pixabay.com

fot. www.pixabay.com

W Szwajcarii odbywa się głosowanie w sprawie wyboru nowego hymnu narodowego. Dotychczasowy, oficjalnie obowiązujący dopiero od 1981 roku, nie był zbyt lubiany przez Szwajcarów.

Dodatkowym problemem jest to, że w tym tradycyjnie neutralnym (także światopoglądowo) państwie hymnem narodowym jest „Psalm Szwajcarów”, bezpośrednio odnoszący się do jednego Boga.

Do konkursu na nowy hymn Szwajcarii zgłoszono ponad 200 propozycji. Wśród nich znajdowały się zarówno utwory jazzowe, jak i rockowe. Do finału przeszły trzy pieśni, w tym dwie ze zmienionymi słowami.

Jak to w Szwajcarii bywa, także kwestia wyboru zwycięskiej pieśni oddawana jest w ręce ludu – zarówno rodowitych Szwajcarów, jak i obywateli innych państw mieszkających w tym alpejskim państwie. Mieszkańcy będą mogli oddać swój głos drogą telefoniczną lub SMS-ową podczas telewizyjnej transmisji, w której wykonane zostaną finałowe utwory.

Bez względu na to, która pieśń wygra, będzie ona musiała zostać tak ułożona, by mogła w pełni oddać swoją treść w każdym z czterech języków urzędowych Szwajcarii: niemieckim, francuskim, włoskim i retoromańskim.

Źródło: BBC

ŁT

Nie ma jeszcze komentarzy.

Zostaw opinię:

Protected by WP Anti Spam

Najnowsze