Czytaj więcej…"/>

Merrill Newman wyszedł na wolność

Korea Północna zwolniła z więzienia 85-letniego Merrilla Newmana. Amerykanin przez ponad miesiąc był przetrzymywany w Korei pod zarzutem „wrogiej działalności przeciw rządowi KRLD i cywilom”.

Depositphotos

Depositphotos

W sobotę rano północnokoreańskie media podały, że Newman został wypuszczony i deportowany do Pekinu. Informację tę potwierdziła rzeczniczka Departamentu Stanu USA, Marie Harf. Z uwolnionym rozmawiał już telefonicznie wiceprezydent USA, Joe Biden przebywający obecnie z wizytą w Korei Południowej. W tej chwili Merrill Newman jest na pokładzie samolotu do San Francisco. Na lotnisku w Pekinie powiedział dziennikarzom: „Jestem szczęśliwy, że wracam do domu. Doceniam tolerancje okazaną przez rząd KRLD, dzięki czemu mogę wracać do domu. Jak ja się cieszę, wreszcie wrócę do domu, do żony”.

Władze amerykańskie podziękowały ambasadzie Szwecji w Pyongyangu za pomoc w uwolnieniu swojego obywatela. USA i Korea Północna nie utrzymują stosunków dyplomatycznych i interesy amerykańskie w KRLD reprezentują Szwedzi.

Nie wiadomo, jaka była cena zwolnienia Newmana. Według północnokoreańskich mediów „Amerykanin przyznał się do zarzutów, okazał skruchę i poprosił o wybaczenie. Został zwolniony z przyczyn humanitarnych”. W ten sposób zakończył się koszmar 85-letniego byłego żołnierza US Army i jego rodziny.

26 października Amerykanin – przebywający w Korei jako turysta – został wywleczony z samolotu przez bezpiekę tuż przed odlotem z Pyongyangu. Zarzucono mu popełnienie zbrodni przeciw rządowi i narodowi KRLD i działalność szpiegowską. W trakcie działań wojennych na Półwyspie Koreańskim (1950-1953), Merrill Newman szkolił partyzantów działających na tyłach wojsk północnokoreańskich.

Dzięki działaniom dyplomatycznym udało się osiągnąć sukces, ale potrzebny będzie jeszcze jeden. W Korei Północnej wciąż więziony jest 45-letni pastor Kenneth Bae, Amerykanin koreańskiego pochodzenia. W maju został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa. Skazano go na 15 lat ciężkich robót. Rodzina pastora liczy, że i jego uda się wydostać.

Źródło: France 24/Voice of America/Reutres

MS

Nie ma jeszcze komentarzy.

Zostaw opinię:

Protected by WP Anti Spam

Najnowsze