Czytaj więcej…"/>
fot. www.pixabay.com

fot. www.pixabay.com

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie uznała Sierra Leone za kraj wolny od wirusa Ebola. Od 42 dni nie odnotowano tam żadnego przypadku zachorowania na gorączkę krwotoczną.

Na ulice stolicy – Freetown, po wybiciu północy, wyszły tysiące ludzi. Tańczyli i palili świece za zmarłych. Świętowali przekroczenie przepisowego okresu 42 dni (dwukrotnego maksymalnego czasu rozwoju wirusa). Kolejne wybuchy radości miały miejsce, gdy lokalny przedstawiciel WHO wydał oficjalne oświadczenie w tej sprawie. Wiwaty przeplatały się z chwilami ciszy, gdy na ekranach pojawiały się nazwiska zmarłych. Pracownicy służby zdrowia zostali szczególnie uhonorowani za swoją odwagę i poświęcenie. Wielu z nich zostało pierwszymi ofiarami, gdy wybuchła zaraza.

Przez ostatnie 18 miesięcy epidemia Eboli w Sierra Leone pochłonęła około 4000 ofiar. Według danych WHO, łącznie w Liberii, Gwinei, Sierra Leone i Nigerii zmarło ponad 11 tysięcy osób. Sąsiadująca z Sierra Leone Liberia została uznana za wolną od choroby we wrześniu. W Gwinei wciąż odnotowuje się przypadki Eboli. Sierra Leone zadeklarowała podjęcie środków podwyższonego bezpieczeństwa na wspólnej granicy.

Doktor Oliver Johnson, pracownik kliniki we Freetown, w rozmowie z BBC powiedział, że wszyscy, z którymi rozmawiał odczuwają ulgę, że to nareszcie może być koniec, i prawdopodobnie też odrobinę niedowierzania, że po tylu falstartach mogą w końcu dotrzeć do celu.

Źródło: BBC

AN

Nie ma jeszcze komentarzy.

Zostaw opinię:

Protected by WP Anti Spam

Najnowsze