Czytaj więcej…"/>

Bezrobocie w strefie euro zaczęło spadać

Eurostat poinformował, że po raz pierwszy od lutego 2011 roku, wskaźnik bezrobocia w strefie euro obniżył się. Obecnie w 17 państwach posługujących się wspólną walutą, bez pracy pozostaje 12,1% obywateli, czyli około 19 milionów ludzi.

sxc.hu

sxc.hu

W najgorszej sytuacji są Grecy i Hiszpanie, gdzie pracy nie ma odpowiednio 27,3% i 26,7% osób w wieku produkcyjnym, natomiast najmniejsze bezrobocie jest w Austrii (4,8%), Niemczech (5,2%) i Luksemburgu (5,9%). Jeżeli chodzi o średnią stopę bezrobocia w całej Unii Europejskiej, to według Eurostatu jest ona obecnie na poziomie 10,9%.

Według europejskiego urzędu statystycznego, bezrobocie w Polsce wynosi obecnie 10,2%, co znacznie rozmija się z danymi GUS, określających ten wskaźnik na poziomie 13%. Różnica ta bierze się z innej metody obliczania: GUS oblicza stopę bezrobocia na podstawie liczby zarejestrowanych bezrobotnych, natomiast Eurostat na podstawie liczby osób aktywnie poszukujących pracy.
W listopadzie 2013 roku wskaźnik inflacji w strefie euro wyniósł 0,9%, co wobec październikowej stopy na poziomie 0,7%, będącej wtedy na najniższym poziomie od stycznia 2010 roku, uspokoiło ekonomistów obawiających się ruchu państw w stronę deflacji. Stopa ta pokrywa się z celem Europejskiego Banku Centralnego, który dąży do jej utrzymania poniżej 2%, aby móc mówić o wyjściu ze stagnacji.

EBC zdecydował także o obniżeniu stóp procentowych z 0,5% do rekordowo niskiego poziomu 0,25%. Powyższe dane wskazują, że nadwątlona europejska gospodarka stopniowo wchodzi na wyższe obroty, jednak wciąż uznawana jest przez ekspertów za „anemiczną”, gdyż w drugim kwartale roku jej wzrost był na poziomie 0,3%, a w trzecim kwartale zaledwie 0,1%. Komisja Europejska przewiduje wzrost gospodarczy o 1,1% w przyszłym roku i 1,7% w roku 2015

Źródło: BBC, www.stat.gov.pl/gus

ŁT

Nie ma jeszcze komentarzy.

Zostaw opinię:

Protected by WP Anti Spam

Najnowsze