Czytaj więcej…"/>

Alaska: Sąd federalny wydał zgodę na legalizację małżeństw tej samej płci

commons.wikimedia.org

commons.wikimedia.org

Jak podaje CNN, w niedzielę sąd federalny uchylił obowiązujący od 1998 r. zakaz zawierania małżeństw między osobami tej samej płci. Tym samym Alaska stała się kolejnym z 27 stanów, w którym zatwierdzono „konstytucyjną równość między małżeństwami hetero i homoseksualnymi”.

Orzeczenie sędziego Timothy Burgessa wywołało falę krytyki. Konserwatywna część społeczeństwa nie godzi się na zmiany prawne w konstytucji i zapowiada odwołanie.

„Jako gubernator Alaski, mam obowiązek bronić i przestrzegać prawa i konstytucji Alaski” – powiedział Sean Parnell.

Do tej pory na Alasce w konstytucji stanowej, małżeństwo było zdefiniowane jako związek kobiety i mężczyzny. Niedzielny wyrok sądu jest zwycięstwem zwolenników par jednopłciowych, które od dłuższego czasu zabiegały o zmiany w ustawie stanowej.

„Alaska miała nieszczęście być pierwszym krajem, gdzie w 1998 roku zatwierdzono zakaz zawierania małżeństw. Dzisiejsza decyzja jest przełomowa, ponieważ daje możliwość prawnego zalegalizowania związku tysiącom par, które dotychczas żyły w konkubinatach” – powiedział Joshua Decker, dyrektor wykonawczy Alaska ACLU.

Uchylanie obowiązujących praw zawierania małżeństw między osobami tej samej płci w USA przez sądy federalne jest związane z trwającą kampanią na rzecz równości między osobami o różnych orientacjach seksualnych.

Jak do tej pory prawo do zawierania związków homoseksualnych w stanach Zjednoczonych wydały: Kalifornia, Kolorado, Connecticut, Delaware, Hawaje, Idaho, Illinois, Indiana, Iowa, Maine, Maryland, Massachusetts, Minnesota, Nevada, New Hampshire, New Jersey, Nowy Meksyk, Nowy Jork, Oklahoma, Oregon, Pensylwania, Rhode Island, Utah, Vermont, Virginia, stan Waszyngton i Wisconsin oraz Dystrykt Kolumbii.

Źródło: CNN

SK

Nie ma jeszcze komentarzy.

Zostaw opinię:

Protected by WP Anti Spam

Najnowsze