Czytaj więcej…"/>

Alaksandr Łukaszenka po spotkaniu z szefem MSZ Turkmenistanu

W czwartek przywódca Białorusi, Alaksandr Łukaszenka przyjął w Mińsku ministra spraw zagranicznych Turkmenistanu, Rasida Merdowa. Tematem spotkania były stosunki gospodarcze między dwiema byłymi republikami sowieckimi.

sxc.hu

sxc.hu

„Obecna wartość wymiany handlowej między Białorusią a Turkmenistanem, wynosi 0,5 miliarda dolarów. To dużo. Czy parę lat temu ktoś mógłby przypuszczać, że to możliwe?” – mówił później na konferencji prasowej Łukaszenka.

„Krótko mówiąc, mamy olbrzymie perspektywy współpracy. Białoruś chciałaby podtrzymać tę współpracę na zasadach korzystnych dla obu stron” – dodał.

Kończąc prezydent zwrócił się bezpośrednio do Merdowa: „Proszę przekazać mojemu przyjacielowi – prezydentowi Turkmenistanu [Gurbangulemu Berdymuhammedowowi – przyp. red.] najserdeczniejsze życzenia. Proszę mu też przekazać zaproszenie do odwiedzenia Białorusi”.

Turkmeński gość zrewanżował się uprzejmościami: „Przed wyjazdem do Mińska pan prezydent poinstruował mnie, bym koncentrował się głównie na sprawach dwustronnej współpracy. Rad jestem, że prezydent Łukaszenka również przykłada do tego wagę. Spotkanie głów obu państw na pewno przyczyni się do jeszcze szerszego rozwoju współpracy. Trzeba pamiętać, że najważniejszym czynnikiem są ludzie. Na Białorusi kształci się wielu studentów z Turkmenistanu. Zdobywają niezwykle cenną wiedzę o inżynierii, energetyce, ekonomii i prawodawstwie. Pan prezydent Łukaszenka nie szczędzi wysiłków, by utrzymać znaczenie czynnika ludzkiego w dwustronnych relacjach”.

Źródło: Bełta/president.gov.by (oficjalna strona prezydenta Republiki Białorusi)

MS

Nie ma jeszcze komentarzy.

Zostaw opinię:

Protected by WP Anti Spam

Najnowsze